Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nokia 5200: levný hudebník

17. 9. 2008

Nokia hodlá zavařit walkmanům Sony Ericssonu. A tak vedle hudebního modelu 5300 Xpress Music připravila hned druhý podobný telefon, který kromě hudebních funkcí bude lákat také svoji cenou. Těšte se na inovovaný hudební přehrávač, miniUSB nebo paměťové karty.

Klíčové vlastnosti

  • velmi rychlý telefon
  • miniUSB konektor
  • USB Mass Storage
  • propracované organizační funkce
  • EDGE

 

Klíčové nedostatky

  • laciný vzhled
  • chybí redukce na 3,5mm jack
  • horší čitelnost displeje
  • nutnost dokoupení paměťové karty
  • špatný fotoaparát

I když se hudba v mobilních telefonech usídlila již před dlouhou dobou, speciálních hudebních telefonů zase tolik není. Tedy s výjimkou Sony Ericssonů, který nabízí hudební mobily v rámci řady Walkman. Nokia v této oblasti dlouho váhala. První vlaštovkou byl snad až model 6630 Music Edition. Za ryze hudební telefony se pak dají také označit smartphony Nokia 3250 a Nokia N91. Novinkou jsou pak dva ryze hudební telefony bez operačního systému Nokia 5200 a Nokia 5300.

Nokia 5200 Nokia 5300

Před dvěma týdny jste si mohli přečíst recenzi Nokie 5300. Pokud je na vás ale tento mobil příliš drahý, mohla by se vám líbit levnější Nokia 5200. Vzhledově ji prakticky nerozeznáte od její dražší sestry. Rozdíl je hlavně ve výbavě a ušetřit můžete téměř dva tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 5300

 

Plastová lékárnička

Na první pohled vypadá Nokia 5200 spíše jako hračka, než jako mobilní telefon. Několika lidem, kterým jsem telefon ukazoval, zase připomněla díky svým červeným pruhům lékárničku. Jedno ale 5200 nepřipomíná určitě – luxusní telefon. Ať už se rozhodnete pro červenou nebo modrou variantu, dostanete do rukou plastovou krabičku, která sice dokáže na první pohled zaujmout, ale moc parády s ní nenaděláte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 5200 není žádná luxusní stylovka, ale originalitu nepostrádá

Nokia 5200 je velmi podobná vyššímu modelu 5300. Totožné jsou rozměry a takřka i hmotnost – 92 × 48 × 21 mm a 104 g. Pochopitelně jde opět o vysouvací telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to docela malý mobil

Jediným bezpečným znakem, díky kterému od sebe oba telefony rozeznáte, je barevný pásek po levé straně displeje. Levnější model v něm ukrývá pouze jedno tlačítko, zatímco 5300 tam má tři. Mimochodem, tento rozdíl je jedním z důvodů, proč nová 5200 nemůže patřit do řady hudebních telefonů Xpress Music. Jedno tlačítko na pohodlné ovládání celého hudebního přehrávače totiž nestačí.

 

Dokonalá kopie

Barevný proužek se nachází i po pravé straně displeje. Kromě estetické funkce už ale k ničemu jinému neslouží. Na pravém boku si svoje místo našla tři tlačítka. Jednak spoušť fotoaparátu a pak dvě klávesy pro regulaci hlasitosti. O všech lze říct, že si výrobce dal velmi záležet na tom, aby nedošlo k jejich stisku omylem. Budete muset pokaždé pořádně zatlačit, aby tlačítka nějakým způsobem zareagovala. Všechna jsou umístěna na červeném podkladě, o kousek níže, na bílém poli, je pak okénko infraportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka najdete také na bocích

Na zadní straně se nachází hlasitý reproduktor. Jeho umístění není úplně nejšťastnější, při poslechu hudby nezapomeňte otočit telefon displejem dolů. V opačném případě je hudba zbytečně tlumená. V horní části zadní strany je pak umístěn nechráněný objektiv fotoaparátu a vedle něj zrcátko pro pořizování autoportrétů, stejně jako u modelu 5300.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pod zadním krytem najdete akumulátor a také slot pro paměťovou kartu - tu lze vyměnit bez vypnutí telefonu

Bohužel, oba hudební telefony jsou si podobné i po konstrukční stránce. Horním dílem se dá pohybovat do stran, navíc k sobě horní a spodní část telefonu nijak pevně nedoléhají. Pochválit naopak musím vysouvání, které jde poměrně lehce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysouvání jde zlehka, ale konstrukce není příliš pevná

 

Hudební vychytávky

Na spodní straně telefonu byste tentokrát marně hledali systémový konektor nebo zdířku pro nabíječku. Obojí se přesunulo na horní stranu. Zásadní změnou prošel systémový konektor. Stejně jako u 5300 se jedná o miniUSB. Pevně doufám, že jej Nokia začne používat u všech typů telefonů a inspiruje i ostatní výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko hudebního přehrávače • trochu nezvyklé umístění názvu výrobce vedle displeje • tlačítka pro regulaci hlasitosti a infraport • konektory na horní hraně

Vedle konektoru se dále nachází tlačítko pro spuštění přístroje, opět velmi zapuštěné. V pravém ohybu je pak poutko pro přichycení šňůrky.

Na pravé straně se nachází konektor pro připojení sluchátek. Z neznámého důvodu do něj připojíte jack o průměru 2,5 mm, takže na klasická sluchátka se opět nedostane. Ještě větší záhadou ale je, proč Nokia nepřidala do balení redukci na 3,5 mm, která by vše elegantně vyřešila. V balení Nokie 5300 ji přitom najdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro sluchátka je 2,5mm jack • sluchátka dodávaná k telefonu

 

Displej: šetření na nepravém místě

Nevěřte internetovým obchodům, které píší o TFT displeji. Byl by to asi ten nejnepovedenější aktivní displej v historii. Nokia 5200 jednoznačně používá pasivní technologii. Bohužel to nijak nepřehnala ani s kvalitou rozlišení, 128 × 160 bodů není žádná sláva. Výsledný dojem je proto jen velmi průměrný. Trochu sice pomůže úprava kontrastu displeje, to ale nezachrání kostrbaté ikony nebo velmi špatné pozorovací úhly. Čitelnost na slunci je pak hodně špatná, naopak příjemně překvapen jsem byl rychlostí překreslování displeje, tady se Nokia 5200 projevila jako velmi rychlý telefon.

U displeje můžete kromě kontrastu nastavovat spořič nebo barvu písma v pohotovostním režimu. Ale to už známe z jiných Nokií platformy Series 40.

Ovládání: dost místa pro palec

Na ovládání telefonu si nebude muset stěžovat. Začnu tou povedenější částí, kterou je numerická klávesnice. Je řešena stejně jako u 5300 a to je dobře. Klávesy sice nejsou oddělené, ale na každém tlačítku je mírně vystouplý blok, díky kterému klávesu snadno nahmatáte. Všechna tlačítka mají docela nízký zdvih a po zmáčknutí se ozve tiché cvaknutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla

Ani u funkčního bloku kláves jsem na žádné rozdíly oproti 5300 nenarazil. Hlavní práci obstarává čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím středem, jehož směrům můžete přiřadit libovolné funkce. Pochopitelně ale musí být vypnutý aktivní pohotovostní režim. Kontextové klávesy bych osobně uvítal trochu větší, ale z těla telefonu jasně vystupují a mačkají se dobře. To stejné platí i u tlačítek pro příjem a ukončení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Funkční část klávesnice je přístupná i při zavřeném telefonu

 

Prostředí: pohotovostní režim se vyvíjí

Nokia 5200 je ve své podstatě klasický telefon Series 40 3rd Edition a tak vám bude řada následujících informací již důvěrně známá z předchozích modelů. Text v této kapitole je proto až na několik oprav převzat z recenze Nokie 5300.

V pohotovostním stavu displej kromě zvolené tapety zobrazuje v horním řádku intenzitu signálu, stav baterie a čas, případně další ikonky aktivovaných funkcí. Spodní řádek je pak vyhrazen popisům funkcí, kterém jsou přiřazeny středu navigační klávesy a dvojici kontextových tlačítek. Levá kontextová klávesa má přednastavenu nabídku Jdi na, kam si můžete vložit všechny své nejpoužívanější položky. Písmo na hlavním displeji může mít prakticky libovolnou barvu.


Hlavní displej bez aktivního režimu • aktivní hlavní displej • hlavní nabídka ve formě ikon... • ...a v podobě seznamu

Tím ale možnosti personalizace zdaleka nekončí. I jednotlivé směry navigačního tlačítka mohou vykonávat jakoukoli funkci. Na hlavním displeji pak může být zobrazen i kříž s ikonkami, který prezentuje, jaké funkce jsou jednotlivým směrům přiřazeny.


Podobu aktivního displeje si můžete přizpůsobit

Aktivní pohotovostní režim nechybí ani v tomto telefonu. Skládá se ze tří částí, které lze různě editovat a přemísťovat. Standardně je horní část vyhrazena rychlému přístupu k oblíbeným funkcím. Střední část obsahuje rychlý přístup k hudebnímu přehrávači a vestavěnému rádiu. Úplně dole pak vidíte záznamy v kalendáři pro aktuální den.

Hlavní nabídku telefonu je možné zobrazit dvěma způsoby: jako matici ikon nebo seznam. Rychlost pohybu v nabídce je na vynikající úrovni, telefon reaguje skutečně bleskově.

 

Hudební přehrávač v novém

I když Nokia 5200 nepatří do řady Xpress Music, hudební přehrávač má inovovaný. Ve změněném prostředí teď ukazuje daleko více informací: název skladby, interpreta, odehraný a zbývající čas. Podle popisku také poznáte k čemu slouží jednotlivé směry navigační klávesy.

 
Přehrávač hudby • seznam skladeb • nastavení ekvalizéru

Skladby se třídí v hudební knihovně podle interpreta, alba, žánru a skladatele. Je jedno, na které místo v paměťové kartě hudbu zkopírujete, po zapnutí přehrávače stačí aktualizovat hudební knihovnu a soubory máte přidány. Nokia 5200 podporuje USB Mass Storage, takže instalace do počítače je záležitostí okamžiku. Ani rychlost kopírování není nejhorší – 75 MB mi trvalo nehrát necelou minutu a půl. Zásadní problém ovšem je, že k telefonu nedostanete žádnou paměťovou kartu. A vzhledem k tomu, že celková interní paměť je 8 MB, další investici se nevyhnete. Nokia 5200 pracuje s kartami miniSD.


Hudební knihovna

K telefonu dostanete sluchátka, která mě svou kvalitou příliš nepřesvědčila. O to, že Nokia 5200 umí hrát dobře jsem se přesvědčil až díky tomu, že jsem si půjčil redukci a připojil vlastní sluchátka Sennheiser PX100. Úroveň reprodukce poskočila o několik tříd výše a Nokii 5200 bych klidně nahradil za MP3 přehrávač.

Než našetříte na paměťovou kartu, můžete alespoň poslouchat rádio. Pro něj už ale musíte použít dodávaná sluchátka, která slouží jako anténa. Rádio se nijak neliší od jiných telefonů Series 40.

Fotoaparát: nepovedený vtip

Pamatuji si doby, kdy telefony s VGA fotoaparátem představovaly technologickou špičku. Ty časy jsou už naštěstí pryč, i když se mě Nokia 5200 snaží přesvědčit o opaku. Nejsem si jistý, jestli VGA fotky vypadaly tak špatně, nebo má tento telefon natolik mizerný snímač. Kvalita fotek je prostě bídná.


Fotografuje se s telefonem naležato - prostředí fotoaparátu

Na focení v jen trochu horších světelných podmínkách zapomeňte hned, i při denním světle si telefon pořádně neporadí s barvami, snímky jsou také neostré a přepálené. Kdyby fotoaparát v telefonu nebyl, možná by to bylo lepší. Při focení můžete nastavovat tři kvality obrazu, snížit rozlišení, zkusit vyvážení bílé, zoom nebo použít efekty.

Klepněte pro větší obrázek 
Žádné zázraky nečekejte

S telefonem lze také natáčet video a to v rozlišení 176 × 144 bodů. Videa se ukládají do formátu 3GP a jejich délka může být omezena jen celkovou volnou pamětí.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonování a zprávy: dostačující standard

Telefonní seznam má oproti modelu 5300 poloviční hodnotu, 500 vícepoložkových kontaktů ale bude jistě stačit. Ke kontaktům si můžete přiřadit množství telefonních čísel, e-mail, internetovou adresu, klasickou adresu nebo třeba i přezdívku. Všechny kontakty můžete odlišovat obrázkem a vyzváněním. To stejné jde udělat i u skupin volajících.


Přidání kontaktu do seznamu

Pro seznam si můžete nastavit tři velikosti písma, možné je i současné zobrazení záznamů z paměti telefonu a SIM karty. Samozřejmostí je synchronizace s Microsoft Outlookem.


Protokol hovorů • nastavení vyzváněcích profilů

V telefonu najdete také sedm vyzváněcích profilů pro podrobné nastavení všech zvuků v telefonu. Můžete je využít i pro filtrování hovorů a umožňují nastavení dočasné platnosti.

Podpora zpráv v Nokii 5200 je naprosto vyčerpávající. Poslat můžete textové zprávy, dva druhy multimediálních zpráv, bleskové zprávy, zvukové zprávy a klidně i e-mail. Při psaní lze vybírat ze tří druhů velikosti textu, takže by na písmo měl vidět opravdu každý.

 
Nabídka zpráv

Při psaní SMS začíná odpočet od tisíce znaků, slovník T9 před odesláním ořeže diakritiku. Multimediální zprávy mají limit 300 kB. Do standardní MMS vložíte obrázek, videoklip nebo zvukový záznam, do zpráv multimedia plus pak můžete vkládat jakýkoliv druh souboru.


Psaní textové zprávy

E-mailový prohlížeč je tradičně vnořenou javovou aplikací. Umožňuje zprávu více účtů, nastavení filtru pro nevyžádanou poštu, načítání pouze hlaviček zpráv, automatické mazání z poštovního serveru nebo limit velikosti zpráv. V e-mailu se mi podařilo odeslat libovolně velkou přílohu, načíst přílohu z nového e-mailu už ale telefon nedokázal.


Tvorba MMS a e-mailu

 

Organizace času a data: spolehlivost

Organizační funkce dopadly na výbornou, nekoná se ovšem nic, co bychom u Series 40 už neviděli. Kalendář je ve třech typech náhledů a jde do něj vložit pět druhů záznamů. Důležité je, že umí jak hlasité tak i opakované upozornění.


Nabídka organizéru • kalendář v měsíčním a týdenním náhledu • pět typů upomínek

Pro organizaci času dále použijte úkolovník se třemi možnými prioritami, poznámky o délce až tři tisíce znaků nebo záznamník, který je schopen nahrát až hodinový záznam. Organizační funkce ještě doplňuje opakovaný budík, kalkulačka, stopky, minutka nebo převodník jednotek.

  
Poznámky • kalkulačka • převodník jednotek • správce paměti

Ve chvále musíme pokračovat i u datových funkcí. Telefon nabídne GPRS i EDGE. Prohlížeč v mobilu si poradí stejně dobře s internetovými i wapovými stránkami. Pokud chcete za data ušetřit, můžete vypnout obrázky. Na kratší vzdálenost data do telefonu nahrajete přes infraport či Bluetooth, jednoznačně nejvýhodnější je ale použít miniUSB. Telefon se vás po připojení zeptá na režim – buď přenášení dat nebo PC Suite – a můžete začít pracovat.

 
Nastavení datových přenosů

Na závěr se ještě musím zmínit o velmi rychlých výsledcích testu rychlost Javy, které jen podtrhují celkovou rychlost telefonu. Aplikace jBenchmark 1 naměřila 4754 bodů, druhá verze pak velmi slušných 475 bodů. Byla by rozhodně škoda nerozšířit sbírku dvou vestavěných her o další kousky. Na rozehřátí máte v telefonu připraveny hry Canal Control a Snake III.


V telefonu jsou připraveny dvě hry

 

Mladí zajásají

Cílovou skupinou Nokie 5200 budou hlavně teenageři. Bude se jim líbit vzhled i funkce a když nebudou zlobit své rodiče, třeba se dočkají i paměťové karty, která dělá z Nokie 5200 skutečně plnohodnotný přístroj. Díky nižší ceně představuje pořádnou konkurenci pro walkmany Sony Ericssonu a spoustu uživatelů by mohla ukrást i dražší 5300.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář